Ζαλγκίρις Κάουνας-Παναθηναϊκός 64-58: Ακόμα μια αυτοκτονία…

Ο Παναθηναϊκός Superfoods για ακόμα μια φορά έχασε δικό του παιχνίδι, αυτή τη φορά από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας όπου ηττήθηκε 64-58.

Σε μεγάλους μπελάδες βάλθηκε να μπει ο Παναθηναϊκός Superfoods με τον τρόπο που έχασε ένα ακόμα παιχνίδι μέσα από τα χέρια του μακριά από το ΟΑΚΑ. Το διπλό παραμένει άγνωστη λέξη για την ομαδα του Τσάβι Πασκουάλ εδώ και αρκετό καιρό, με τους «πράσινους» να καταφέρνουν να χάσουν από το +12 του ημιχρόνου. Παρά το καλό ξεκίνημα του αγώνα για το «τριφύλλι» και τη σταθερά καλή εικόνα τους στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν το λιγότερο τραγικός κι έδωσε την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πάρει ένα ματς που φαινόταν ότι το είχε χαμένο με την εξέλιξη στο πρώτο ημίχρονο.

Το τελικό 64-58 υπέρ των Λιθουανών ήρθε ως φυσική συνέπεια της κάκιστης βραδιάς των «πράσινων» κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, όπου είχαν 3/18 τρίποντα, 10 λάθη και επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να πάρει και τη μάχη των ριμπάουντ (30-29) για να κυριαρχήσει στο φινάλε με τα παιδαριώδη κι εκνευριστικά λάθη των παικτών του «τριφυλλιού» που της… χάρισαν το ματς. Πλέον ο Παναθηναϊκός Superfoods έχει 14-11 σε 25 αγωνιστικές στην κανονική διάρκεια της Euroleague, κινδυνεύει να πέσει αρκετά πιο κάτω από την πέμπτη θέση και μετέτρεψε όλα τα επόμενα παιχνίδια του σε τελικούς, ειδικότερα μετά τη νίκη της Μπασκόνια στην Πόλη επί της Φενέρμπαχτσε.

Με μια αρκετά διαφορετική αρχική πεντάδα παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας. Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε τους Καλάθη, Παππά, Νίκολς, Γκάμπριελ και Σίνγκλετον, αλλάζοντας τους συνηθισμένους του starter σε μεγάλο βαθμό καθώς αποχώρησε ο Τζεντίλε και ο Φελντέιν έμεινε στον πάγκο σε αντίθεση με ότι συνέβαινε μέχρι τώρα. Φαίνεται πως αυτό λειτούργησε για τον Παναθηναϊκό Superfoods ο οποίος βρήκε τόσο σκορ όσο και δημιουργία, με τον Νίκο Παππά και τον Κρις Σίνγκλετον να πρωτοστατούν στην καλή εικόνα της ομάδας. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στη «Zalgirio Arena», με τον Σίγνκλετον να παίρνει τη σκυτάλη και τον Νίκολς να είναι αρκετά θετικός. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να είναι σταθερά σε θέση οδηγού, να φτάνει ακόμα και στο +10 (17-7 με βολές του Παππά) και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +8 (9-17) στο Κάουνας.

Loading...

Το όπλο του Παναθηναϊκού Superfoods στο Κάουνας φάνηκε εξαρχής πως θα ήταν η άμυνά του. Οι «πράσινοι» δεν άφησαν τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να πάρουν… ανάσα και μετά από ένα καλάθι του Μιλάκνις 8’55’ πριν τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις χρειάστηκε 6’50’’ για να βρει ξανά στόχο. Στο διάστημα αυτό, βέβαια, η ομάδα του Πασκουάλ ήταν νευρική στην επίθεση και δεν μπόρεσε να κάνει πολύ μεγάλη τη διαφορά της, τη συντήρησε όμως σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους. Οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς σκορ για περίπου τεσσεράμισι λεπτά, αφού μετά από ένα φόλοου κάρφωμα του Φώτση χρειάστηκε να περάσει αυτό το διάστημα για να έρθει ένα καλάθι του Μπουρούση που έστειλε τη διαφορά στο +12 (11-23). Η Ζαλγκίρις εξαπέλυσε μια μίνι – αντεπίθεση δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τους Μιλάκνις και Βέστερμαν να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (19-27), ωστόσο η ομάδα του Πασκουάλ είχε και πάλι τις απαντήσεις. Με τους Καλάθη και Παππά να επανέρχονται στο παρκέ οι «πράσινοι» έκλεισαν ξανά στην άμυνα, κράτησαν στους 19 πόντους σε ένα ημίχρονο τη Ζαλγκίρις και με δυο εντυπωσιακά καλάθια από Ρίβερς κι Παππά έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (19-31).

Όσο θετική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού Superfoods σε όλο το πρώτο ημίχρονο, άλλο τόσο κακή ήταν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η καλή άμυνα των παικτών του Πασκουάλ πήγε… περίπατο, με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει εύκολα καλάθια και με το «τριφύλλι» να μην βρίσκει αντίστοιχα σκοράρισμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί γρήγορα η διαφορά ασφαλείας που είχαν οι «πράσινοι». Είναι ενδεικτικό πως οι πρώτοι πόντοι του Παναθηναϊκού Superfoods στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθαν μετά από 7’03’’ παιχνιδιού, με βολές του Νίκου Παππά (23-33) ενώ χρειάστηκε να περάσει σχεδόν όλο το δεκάλεπτο για να βρει κανονικό καλάθι το «τριφύλλι» με τον Μπουρούση, στα 17’’ πριν εκπνεύσει η 3η περίοδος. Η τραγική εικόνα που είχε ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε σαν αποτέλεσμα να… ξυπνήσει η «Zalgirio Arena» και να βοηθήσει αρκετά τους παίκτες του «Σάρας» να βρουν ρυθμό, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 41-34 υπέρ των «πράσινων».

Ακολούθησε το PAOnea στο Facebook:

Ο… υπνωτισμός για τον Παναθηναϊκό Superfoods συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, «βομβάρδισαν» τόσο από την περιφέρεια όσο και με συνεχόμενα ντράιβ στη ρακέτα του «τριφυλλιού» που ήταν… αφύλακτη διάβαση με αποτέλεσμα 6’55’’ πριν το τέλος να ισοφαρίσει ο Μότουμ. Οι Φελντέιν και Παππάς προσπάθησαν να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό, ωστόσο τα παιδικά λάθη της ομάδας του Πασκουάλ στο παρκέ δεν είχαν τελειωμό με αποτέλεσμα ο Βέστερμαν και ο Γιανκούνας να πάρουν στις πλάτες τους τη Ζαλγκίρις και να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή που έφερε τους Λιθουανούς στο +7 1’06’’ πριν το τέλος. Οι Λιθουανοί κρατούσαν τη μοίρα του αγώνα στα χέρια τους, με τον Γιανκούνας να είναι ψύχραιμος στις βολές και τους «πράσινους» να συνεχίζουν να είναι κάκιστοι και να πουλάνε πολύ φτηνά κατοχές και ευκαιρίες για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Το τελικό 64-58 ήταν φυσική συνέπεια της εικόνας του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό Superfoods να πραγματοποιεί μια από τις χειρότερες, αν όχι τη χειρότερη φετινή του απόδοση.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 19-31, 34-41, 64-58

Πηγή: leoforos.gr