Βόλεϊ Γυναικών: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-3

O Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΟΣΦΠ στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου, στο κλειστό της Γλυφάδας “Μ. Λιούγκας”.

Στο 1ο σετ, η ομάδα μας δεν μπήκε καλά και ο αντίπαλος έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8) και στη συνέχεια προηγήθηκε με 11-6. Η ομάδα μας “απάντησε” με ένα 3-0 και μείωσε σε 9-11.

Η δυσλειτουργία στο μπλοκ και η έλλειψη αποτελεσματικότητας στο τελείωμα των φάσεων, έδωσαν τη δυνατότητα στον ΟΣΦΠ να προηγηθεί με 17-10. Η Πολ με μπλοκ μείωσε σε 11-17 και η Φιλντ σε 12-19. Ωστόσο, το σετ κατακτήθηκε από τον αντίπαλο με 25-14.

Ακολούθησε το PAOnea στο Facebook:

Στο 2ο σετ, η εικόνα της ομάδας μας άλλαξε άρδην και μπαίνοντας δυνατά προηγήθηκε 3-1 με μπλοκ άουτ που κέρδισε η Πολ και 5-1 με την Μερτέκη . Η Πολ έκανε το 7-2 και η Φιλντ έστειλε το Τριφύλλι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. (8-4). Η Πολ με άσσο έκανε το 9-4 και η Χρισομάλλη με έξυπνο πλασέ το 10-6. Ο ΟΣΦΠ ισοφάρισε σε 10-10 αλλά Κωνσταντινίδου και Λαγουδάκη έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στο Τριφύλλι. (12-10). στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ
με την Κωνσταντινίδου να κάνει αρχικά το 12-12 και να ισοφαρίζει έπειτα με μπλοκ για το 14-14.

Η Μερτέκη έστειλε την ομάδα μας στο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) και με ωραίο μπλοκ της Φιλντ έγινε το 18-17 ενώ με τον άσσο της Καναδής κεντρικής, το Τριφύλλι ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (21-17). Ο ΟΣΦΠ ισοφάρισε αρχικά σε 23-23 και σε 24-24 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24, με το σετ να ολοκληρώνεται 24-26.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ:  Πρόταση έκπληξη για τη νέα σεζόν στη Σούπερ Λιγκ!

Στο 3ο σετ, η ομάδα μας προηγήθηκε 3-2 με την Πολ αλλά ο αντίπαλος έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με μπλοκ της Μαλασάι. Η Λαγουδάκη μείωσε σε 6-9 αλλά από κει και πέρα, οι παίκτριες του Δημήτρη Καζάζη, έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και ο ΟΣΦΠ με ξέφυγε στο σκορ με 18-6. Η Καρπουζά με μπλοκ στη Γιώτα μείωσε σε 8-20 και η Μερτέκη στη συνέχεια σε 9-21. Το σετ έληξε με 25-12 και η ομάδα μας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση του Κυπέλλου.

Τα σετ: 14-25, 24-26, 12-25