Πειράματα και… ξύλο στο τεστ της Μπιλμπάο ενόψει Παναθηναϊκού

Η πρόβα τζενεράλε της Αθλέτικ Μπιλμπάο ενόψει Παναθηναϊκού στο φιλικό με την Αλαβές είχε μεγάλη ένταση και αρκετές δοκιμές από τον Κούκο Θιγάντα.

Ένα φιλικό ανάμεσα σε Βάσκους, πολλές φορές παύει να είναι φιλικό. Το ματς της Αθλέτικ Μπιλμπάο με την Αλαβές (2-2) που ήταν η πρόβα τζενεράλε ενόψει Παναθηναϊκού τελείωσε με αποβολή (Ρομέρο) και γενική σύρραξη των παικτών που είδαν το παιχνίδι ως επίσημο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Κούκο Θιγάντα δοκίμασε αρκετά πρόσωπα και σχήματα (4-4-2 με τον Ραούλ Γαρθία σε ρόλο επιθετικού στο πρώτο μέρος και 4-2-3-1 στην επανάληψη) με τους Μπαλενθιάγα και Μπενιάτ να είναι οι μόνοι που δεν αγωνίστηκαν.

Ένα μακρινό σουτ του Βέσγα (42’) άνοιξε το σκορ για την Αλαβές, όμως τα «λιοντάρια» που είχαν πολύ καλύτερη απόδοση στην επανάληψη ανέτρεψαν το σκορ χάρη σε γκολ από τους Ιμπάι  Γκόμεθ (52’) και Αντούριθ (56’), όμως δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης τρία λεπτά πριν το τέλος από πέναλτι του Σάντος.

Loading...

Να σημειωθεί ότι με την Αλαβές αγωνίστηκε βασικός για 61 λεπτά ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μουμπάρακ Ουακάσο.

Η Αθλέτικο Μπιλμπάο αγωνίστηκε με τους: Κέπα (46’ Ερερίν), Λέκουε (73’ Σαμπίν Μερίνο), Μπόβεδα, Λαπόρτ (46’ Ετσέιτα), Σαμπορίτ, Σαν Χοσέ, Βέσγα (46’ Ρίκο), Σουσαέτα (46’ Ντε Μάρκος), Κόρδομπα, Ραούλ Γαρθία (46’ Αντούριθ), Γουίλιαμς (46’ Μουνιαΐν).