Παναθηναϊκός – Άρης 70 – 54 | Εύκολο…απόγευμα με super Τζέιμς

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, ο Παναθηναϊκός δεν ικανοποίησε, αλλά ούτε και χρειάστηκε να φορτσάρει απέναντι στον ελλιπέστατο Άρη μέχρι να φτάσει στην τελική επικράτηση με 70-54.

Από τη μία υπήρχε η κούραση του Παναθηναϊκού από το προ… 48 ωρών παιχνίδι της EuroLeague απέναντι στην Νταρουσάφακα. Από την άλλη τα πολλά προβλήματα του Άρη, αφού απουσίαζαν οι Κάμινγκς, Καββαδάς και Ντραγίτσεβιτς.

Λίγο-πολύ το ματς δεν προσφερόταν για θέαμα, πολλώ δεν μάλλον από τη στιγμή που το ΟΑΚΑ ήταν άδειο λόγω της τιμωρίας που έπρεπε να εκτίσουν οι «πράσινοι». Φυσικά το θέαμα ήταν… ανύπαρκτο και με εξαίρεση κάποια μικρά ξεσπάσματα των δύο ομάδων, σίγουρα θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Ακολούθησε το PAOnea στο Facebook:

Ο άκεφος και κουρασμένος Παναθηναϊκός έφτασε στην τελική επικράτηση με 70-54 και πλέον μπορεί να ξεκινήσει την προετοιμασία για την αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Το ίδιο ισχύει και για τον Άρη αφού καλείται να παίξει το ματς της χρονιας στη Λιόν απέναντι στη Βιλερμπάν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ:  Νέα συνάντηση ΚΑΕ ΠΑΟ - Πολιτείας, «τρέχει» το «πράσινο» σχέδιο για ΟΑΚΑ

Παρόλα αυτά στάθηκε επάξια στο ΟΑΚΑ και δη στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και μπόρεσε να γυρίσει ματς 20 πόντων (43-23 στο 18′) και να πλησιάσει στους τέσσερις (55-51) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έστειλε εκ νέου τον δείκτη του σκορ σε διψήφιο νούμερο «καθαρίζοντας» μία και καλή με την υπόθεση της νίκης.

Να σημειωθεί ότι μετά την κάκιστη εμφάνιση του Τζεντίλε στην Πόλη, ο Πασκουάλ δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Ιταλό σε αυτό το ματς.

Ουσιαστικά το ματς ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Το διάστημα, δηλαδή, όπου ο Άρης παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και με σωστό «διάβασμα» της άμυνας του Παναθηναϊκού μπόρεσε να μείνει μέσα στο ματς και να κλείσει την περίοδο στο 20-20. Όμως η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Οι «πράσινοι» πάτησαν απότομα το πόδι στο γκάζι με με ένα σερί 19-0 έφτασαν την διαφορά στους 20 πόντους (43-23) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο τρία πράγματα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ:  Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού: "Οργίασε" ο Εμποκού

Η πολύ καλή άμυνα των «πρασίνων»« οι οποίοι είχαν περιορίσει τον Άρη σε τρεις πόντους σε διάστημα επτά λεπτών, οι απουσίες των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν λύσεις στον πάγκο για τον Πρίφτη, όπως επίσης και η ώθηση του Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος ήταν ο βασικός παράγοντας για το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 13 πόντους από τους 19 του στην τελευταία περίοδο, έχοντας 5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Φώτσης 7 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 3, Καλάθης 4, Σίνγκλετον 9, Ρίβερς 10 (2), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 2, Γκάμπριελ 5 (1)

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης, Τζένκινς 12 (2), Γκόρντον 5 (1), Γιάνκοβιτς 13 (3), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Σίμτσακ 8, Μούρτος 6